SME

Vedci navrhujú pridať ADHD ďalší hlavný príznak. Problém s reguláciou emócií sa dá riešiť

ADHD sa týka zhruba 7 percent detí.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: pixabay.com)

Diagnóza porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) je v očiach laikov previazaná najmä s tromi pojmami: impulzívnosť, nepozornosť a hyperaktivita.

Najnovší výskum vedcov z Cambridge a šanghajskej Fudanskej univerzity naznačuje, že by k nim ako jeden z hlavných príznakov mali pribudnúť aj problémy s reguláciou emócií. Tie sa môžu prejavovať ako depresia, úzkosť a emotívne výbuchy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vo výskume uverejnenom v časopise Nature Mental Health vedecký tím zistil, že až jedno z dvoch detí s ADHD vykazuje známky poruchy regulácie emócií.

SkryťVypnúť reklamu

Ukázalo sa tiež, že farmakologická liečba spočívajúca v podávaní Ritalinu, lieku, ktorý zvyšuje v mozgu hladinu dopamínu, serotonínu a noradrenalínu, je pri tomto príznaku menej účinná. Na Slovensku je na predpis pod názvom Concerta.

Súvisiaci článok Mami, som zlý, hovorí päťročný chlapec s ADHD. V škôlke ho nevedia zvládnuť Čítajte 

Neuropsychologička Barbara Jacquelyn Sahakianová z Katedry psychiatrie na univerzite v Cambridge dúfa, že uznanie dysregulácie emócií ako kľúčovej súčasti ADHD pomôže ľuďom lepšie pochopiť problémy, ktoré dieťa prežíva.

Mohlo by to viesť k využívaniu účinných liečebných postupov na reguláciu emócií, ako je napríklad kognitívno-behaviorálna terapia.

Dieťa by sa napríklad naučilo zastaviť sa a premýšľať skôr, ako zareaguje a slovne vyjadrí svoje pocity. Alebo sa na upokojenie alebo zmiernenie príznakov depresie a úzkosti naučí používať cvičenie či relaxáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Sebaovládanie a ADHD

Cambridgskí vedci v tlačovej správe poukazujú na to, že pribúdajú dôkazy o tom, že niektorí ľudia s ADHD majú aj problémy so sebaovládaním. To následne ovplyvňuje ich schopnosť regulovať emócie.

Napríklad, jedno z 50 detí s diagnózou ADHD má aj poruchu nálady, napríklad depresiu a viac ako jedno zo štyroch má úzkostnú poruchu. Mnohé z nich prežívajú pre neschopnosť regulovať svoje emócie verbálne či fyzické výbuchy.

Pôvodne sa predpokladalo, že tieto problémy sú dôsledkom iných príznakov spojených s ADHD, ako sú problémy s poznávaním a motiváciou. Nová štúdia však ukazuje, že poruchy regulácie emócií sa vyskytujú nezávisle od nich.

Tvrdí to na základe výskumu údajov z dlhodobej štúdie ABCD, ktorá sleduje vývin mozgu a duševné zdravie detí z USA.

SkryťVypnúť reklamu

Údaje o symptómoch ADHD boli k dispozícii pre viac ako šesťtisíc detí, čo výskumníkom umožnilo priradiť každému jednotlivcovi skóre, ktoré udáva pravdepodobnosť výskytu ADHD.

Tím vedcov identifikoval v rámci kohorty 350 detí, ktorí mali vysoké skóre symptómov, ktoré spĺňali klinickú hranicu pre ADHD. Dve tretiny boli chlapci.

Výskumníci zistili, že polovica detí (51,4 percenta) v skupine so silnými príznakmi vykazovala známky dysregulácie emócií, a to nezávisle od kognitívnych a motivačných problémov.

Spomedzi detí, ktoré mali vo veku 12 a 13 rokov len slabé príznaky ADHD, mali tie s vysokým skóre dysregulácie emócií vo veku 13 rokov až 2,85-krát vyššiu pravdepodobnosť, že sa u nich o rok neskôr rozvinie viac ADHD príznakov.

Pars orbitalis

Vedci pri skúmaní dostupných údajov zo snímok mozgu niektorých účastníkov, objavili konkrétnu oblasť mozgu známu ako pars orbitalis, ktorá bola u detí s vysokým skóre ADHD a emočnými problémami menšia.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Psychológ: Ženy si ADHD kompenzujú perfekcionizmom, ktorý ich vyčerpáva Čítajte 

Pars orbitalis sa nachádza v prednej časti mozgu a zohráva dôležitú úlohu pri chápaní a spracovaní emócií a komunikácií, ako aj pri inhibičnej kontrole správania. To môže vysvetľovať niektoré prejavy správania pozorované pri ADHD.

Sahakianová vysvetľuje, že pars orbitalis je dobre integrovaná časť mozgu, a ak nie je správne vyvinutá, môže to jednotlivcom sťažovať ovládanie emócií a primeranú komunikáciu s ostatnými.

„Rodičia a učitelia často hovoria, že majú problémy so zvládaním detí s ADHD. Môže sa stať, že keď sa deti nevedia dobre vyjadriť - keď narazia na emocionálne ťažkosti - nemusia byť schopné ovládať svoje emócie a namiesto komunikácie s rodičom, učiteľom alebo iným dieťaťom vybuchnú,“ hovorí.

Emócie a komunikácia

Qiang Luo z Fudanskej univerzity konštatuje, že ak má človek problémy s ovládaním emócií, môže to viesť k problémom so sociálnymi interakciami, čo ešte viac zhoršuje prípadnú depresiu alebo úzkosť.

SkryťVypnúť reklamu

„Učenie zraniteľných osôb od útleho veku, ako zvládať svoje emócie a vyjadrovať sa, by im mohlo pomôcť prekonať takéto problémy v ďalšom období,“ myslí si.

Súvisiaci článok Počet pacientov s ADHD rastie na celom svete. Hlavným príznakom sú aj emocionálne problémy Čítajte 

Aj keď sa presne nevie, čo tieto problémy spôsobuje, výskumníci našli náznaky súvisu s možnou dysfunkciou imunitného systému, pričom osoby, ktoré mali známky dysregulácie emócií, vykazovali vyššie percento určitých typov imunitných buniek.

Sahakianová pripomína, že problémy s imunitným systémom môžu súvisieť s depresiou a podobné vzorce zaznamenali aj u jedincov s ADHD, u ktorých sa vyskytuje dysregulácia emócií.

Zdroj:

DOI: 10.1038/s44220-024-00251-z

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 890
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 739
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 641
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 471
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 951
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 689
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 530
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 606
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu